Správné stravování je základ
Zažívací potíže spojené s překyselením žaludku vyvolává vedle stresu, nadváhy, nedostatku pohybu a užívání dráždivých léků také strava.
Pokud trpíváme zažívacími potížemi, měli bychom si v první řadě dávat pozor na to, co jíme. Pokud jsme navíc kuřáci a nepohrdneme ani sklenkou alkoholu, měli bychom opravdu zbystřit. Dlouhodobým podceňováním obtíží při zažívání si můžeme způsobit mnohem horší problémy.
I při jídle bychom měli zachovávat určitá pravidla. Jakmile si na ně zvykneme, jsme na dobré cestě častých potíží se zbavit. Na paměti bychom také měli mít, že zažívací potíže mužům nejčastěji způsobuje tučné jídlo a ženám sladkosti.
Gasterin®
Oblíbený přípravek na zažívací obtíže s vysokým zdrojem vápníku. Na pálení žáhy a při pocitech překyselení žaludku. Doplněk stravy se sladidly.
Jak na to
- jídlo je třeba rozdělit na 4 - 5 dávek denně, rozhodně ne střídat hladověním s přejídáním
- mezi jednotlivými jídly nechat žaludku čas na trávení potravy
- jíst pravidelně, v klidu a pomalu
- potravu důkladně rozžvýkat, nepomáhat si při polykání potravy zapíjením tekutinou
- vyhýbáme se těžko stravitelné, nadýmavé a tučné potravě, stejně jako potravě podporující tvorbu žaludeční kyseliny (sladkosti, alkohol, kořeněná a pálivá jídla)
- kouření a alkohol oslabují funkci jícnového svěrače, nejvíce škodí cigareta po vydatném jídle a panák tvrdého alkoholu před spaním
- pomáhá omezit čerstvé pečivo, sycené minerálky, sladké sycené limonády, Coca-Cola, česnek, cibuli, čokoládu, víno, kávu, tučné a smažené jídlo, syrové papriky, hodně kořeněná a pálivá jídla, luštěniny, horké nebo naopak velice studené potraviny a nápoje
- v jídelníčku by neměly chybět potraviny s vysokým podílem vlákniny, zakysané mléčné výrobky, rostlinné oleje, kořenová zelenina, dýně, bílá masa, ryby
- zelenina je vhodnější vařená nebo dušená v páře